Anasayfa / Uygulama Araçları / Hortonworks HDPCA Sertifikasyonu / Hortonworks HDPCA: Add an HDP service (Hive, Pig, Slider) to a cluster using Ambari

Hortonworks HDPCA: Add an HDP service (Hive, Pig, Slider) to a cluster using Ambari

HDPCA sertifikasyon hazırlık kapsamında clustera yeni bir servis eklemek kapsamında bu yazıda Hive, Pig ve Slider ekleyeceğiz. Bazı servisleri tek başına eklemek istesek bile karşılıklı birbirine bağımlılık (dependency) bizi bir keç servisi aynı anda yüklemeye zorlayabilir. Bu yazıda amacımız Hive eklemekti ancak Ambari bizi Pig ve Slider da yüklemeye ikna etti.
Hive servisini clustera eklemeye başlıyoruz.

Ambari anasayfadan Actions butonundan Add Service’e tıklayalım.

Choose Service’den Hive’ı seçelim.

 

Pig needed ikazı verecektir. Ok diyelim.

 

Slider ikazına da Ok diyelim.

 

 

Cluster planımızda Edge Server olarak node3’ü belirlemiştik. Burada da zaten bize node3’ü önermiş. Devam edelim.

 

 

DataNode’lar için client seçiyorum.

 

 

Hive metadata için mysql veri tabanı kuracak, kursun. Veri tabanı adı hive, kullanıcısı da hive olsun diyor, olsun. Bizden sadece parola istiyor, bir zahmet girelim ve devam edelim.

 

Bağımlı konfigürasyonlar için öneride bulunuyor. Tama kabul ettik.

 

Bitişte bazı ikazlar verdi. Kırmızı olmadığı sürece çok dert etmeyin sonradan halledilebilir. Muhtemelen servisi tekrar başlatamamıştır. Kişisel bilgisayarda toplu servis başlatmada (start all) sık sık başarısız olur. Bilgisayarın yeterince güçlü olmadığına yoruyorum. Çünkü gerçek ortamda tıkır tıkır çalışıyor toplu başlatmalar.


Kurulum özet bilgisi. Geçelim.

 

Bazı servisler başlayamamış olabilir. Elle başlatalım. Tekrar başlat ikazı verilenleri yeniden başlatıyoruz. Aşağıda Ambari anasayfada Seçtiğimiz servisleri (Hive, Pig ve Slider) eklenmiş olsuğunu görüyoruz.

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Hortonworks HDPCA: Change the configuration of a service using Ambari

Hadoop sisteminde HDFS, MapReduce, YARN, Tez, Hive, HBase, Spark vb. gibi bir çok servis bulunmaktadır. Hortonworks Hadoop dağıtımında bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir