Anasayfa / Uygulama Araçları / Hortonworks HDPCA Sertifikasyonu / Hortonworks HDPCA: Add an HDP service (Tez) to a cluster using Ambari

Hortonworks HDPCA: Add an HDP service (Tez) to a cluster using Ambari

Cluster ilk kurulduğunda genellikle temel servisler (HDFS, YARN, MepReduce, ZooKeepr, Ambari Metrics) eklenir. Kullanılması düşünülen diğer servisler ihtiyaç hasıl oldukça eklenir. Sınavda bu alanda verilecek görev bu konuyla ilgilidir. Örnek [code inline=”true” scrollable=”false”]node3[/code] sunucusuna Hive2Server kurunuz client tool’u node4,5,6,7’ye yükleyiniz.

Bu yazımızda Tez servisini clusterımıza ekleyeceğiz. Tez, Hortonworks tarafından geliştirilen ve Apache topluluğuna devredilen bir projedir. Temel olarak Pig ve Hive gibi MapReduce kullanan servislerin daha hızlı çalışırmasını sağlar. Client-only bir araçtır. Yani sunucusu yoktur. YARN görevi olarak çalışır.

Add Service

Tez’i seçip devam edelim.

YARN kurulu sunucu (node2) için client seçiyoruz.

Hiçbir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

İnceleyip geçiyoruz.

Başarıyla eklendi. Next.

Bazı servisleri yeniden başlatmanız gerekebilir diye ikaz ediyor.

Tezi gördük. YARN da yeniden başlatılacak unsurlar var.

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Hortonworks HDPCA: Change the configuration of a service using Ambari

Hadoop sisteminde HDFS, MapReduce, YARN, Tez, Hive, HBase, Spark vb. gibi bir çok servis bulunmaktadır. Hortonworks Hadoop dağıtımında bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir