Anasayfa / Uygulama Araçları / Hortonworks HDPCA Sertifikasyonu / Hortonworks HDPCA: Change the configuration of a service using Ambari

Hortonworks HDPCA: Change the configuration of a service using Ambari

Hadoop sisteminde HDFS, MapReduce, YARN, Tez, Hive, HBase, Spark vb. gibi bir çok servis bulunmaktadır. Hortonworks Hadoop dağıtımında bu servisleri ve cluster’ı biz Ambari ile yönetiyoruz. Sistemi oluşturan bu servisler hem donanım hem de birbirleri ile ilişki içindedir. Her bir servisin onlarca konfigürasyon parametresi var. Donanım, yapılacak iş, öncelik verilecek servis ve görevler gibi daha bir çok etkene bağlı olarak bu parametreler değişmek durumunda. Her bir servise ait parametreler servis_adı-site.xml dosyalarında tutuluyor. Sınavda bizlerden bu parametreleri değiştirmemiz istenebilir. Ancak bu değişiklik Ambari arayüzünden yapılacaktır çünkü Hortonworks Exam Objectives dokümanında öyle yazıyor: Change the configuration of a service using Ambari.

Ben bu yazıda önce bu servis konfigürasyon değişikliğini nereden yapacağımızı anlatacağım, daha sonra örnek olarak HDFS replikasyon parametresini 3’den 2’ye indireceğim.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde servis konfigürasyonlarına ne şekilde ulaşılacağı görülmektedir. Önce servislerin bulunduğu sol menüden değişiklik yapılacak servisi seçiyoruz (1). Configs tabına tıklıyoruz (2). Değişiklik yapmak istediğimiz konfigürasyon özelliğine ait anahtar kelimeyi Filter kutucuğuna giriyoruz (3). Biz filter kutucuğuna anahtar kelimeyi girerken aşağıdaki özellikler süzülecektir. 4 numaralı yuvarlağın olduğu yerde Settings ve Advanced tabları var. Settings tabı altında en temel ve az sayıda özellik bulunur. Advanced tabında ise kalan bütün özellikler bulunur.

 

Yeni servis parametresi ekleme

Şayet sınavda bizden mevcut bir özelliğin konfigürasyon değişikliğinin yanında, mevcut olmayan bir özelliğin eklenmesi istenir ise her özellik gurubunun custom linki var oradan ekleyebiliriz. Sayfayı aşağı doğru kaydırdığımızda Custom linklerini göreceğiz. Açılan akordionda Add Property…’ye tıklıyoruz.

Açılan Add Property modaline anahtar ve değer ikilimizi arasında = olacak şekilde giriyoruz. Her satıra sadece bir anahtar değer ikilisi olmalıdır. Değeri girdikten sonra Add butonuna basıyoruz.

Örnek Uygulama: Replikasyon değerini değiştirme

Ambari üzerinde değişiklik yapmadan önce replikasyon parametresinin bulunduğu konfigürasyon dosyası olan hdfs-site.xml‘e bakalım ve replikasyon değerinin mevcut halini görelim. Önce NameNode sunucusuna geçiyoruz. Sonra /etc/hadoop/conf/ dizinindeki hdfs-site.xml dosyasına bakıyoruz. Ben bir sürü özellik arasından sadece replikasyon değerinin bulunduğu özelliği aşağıda gösteriyorum.

[root@node3 ~]# ssh node1
Last login: Sat Oct 14 06:53:59 2017 from node3.datalonga.com
[root@node1 ~]# cat /etc/hadoop/conf/hdfs-site.xml
<property>
 <name>dfs.replication</name>
 <value>3</value>
</property>

Replikasyon değerinin 3 olduğunu gördük. Şimdi Ambari üzerinden bu değeri 2 yapalım. Bunun için aşağıda şekilde görülenleri adım sırasına göre yapmanız yeterlidir.

 

Block replication 2 yaptıktan sonra Save diyoruz. Bu esnada bir modal açılacak ve niye bu değişikliği yaptığımıza ve ne yaptığımıza dair bir açıklama girmemizi isteyecektir. Açıklamamızı giriyoruz.

 

Ambari bazı servisleri yeniden başlatmamızı isteyecektir. HDFS Servisi başlatmadan önce bizden NameNode’u SafeMode’a sokmak ve NameSpace’i kaydetmek için aşağıda görüldüğü gibi iki adet hdfs komutu girmemizi isteyecektir.

Komutlarımızı giriyoruz.

[root@node1 ~]# sudo su hdfs -l -c 'hdfs dfsadmin -safemode enter'
Safe mode is ON
[root@node1 ~]# sudo su hdfs -l -c 'hdfs dfsadmin -saveNamespace'
Save namespace successful

Daha sonra Next ile devam ediyoruz.

Servisler yeniden başladıktan sonra hdfs-site.xml dosyasını tekrar kontrol edelim bakalım değişiklik olmuş mu?

[root@node1 ~]# cat /etc/hadoop/conf/hdfs-site.xml
<property>
 <name>dfs.replication</name>
 <value>2</value>
</property>

Evet gördüğümüz gibi replikasyon değeri 2 olmuş. İşlem bu kadar kolay gelsin…

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Hortonworks HDPCA: Define and Deploy A Rack Topology Script

Merhaba, Hortonworks HDPCA Sertifikasyon Sınavı Hazırlık yazı dizisi kapsamında bu yazımızda RACK awareness konfigürasyonu yapacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir