Anasayfa / Hadoop Cluster Kurulumu / BG6: VMWare Tools Yükleme

BG6: VMWare Tools Yükleme

Sunucuları kopyalamadan önce sanal makinemize VMware Tools yüklemekte fayda var. Aslında bu diziden bağımsız bir yazı da olabilir. Buradaki salt amaç: Linux CentOS sanal makineye VMware Tools kurmaktır.

WM menüsünden Install VMware Tools’a basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ikaz çıkıyor.

İşletim sistemini yüklediğimiz iso dosyası takılı olduğu için bizi ikaz ediyor. Yes diyelim. Sonra aşağıdaki komutlarla VMware tools yükleyelim. Linux üzerinde bu aracı yüklemek Windos’a göre biraz daha zor. Ancak aşağıdaki adımları takip ederseniz sorunsuz kurulacaktır.
Öncelikle Linux sürücü erşimi device’ı temsil eden /dev kök dizini altında bulunur. Sürücüler genelde sr0, sr1 .. şeklinde bu dizin altında yer alır. Biz sr0’da ne var ne yok bir bakalım.

CD room olduğunu gördük. Şimdi bu cd room üzerinde işlem yapmak için /media dizinine mount edeceğiz (takacağız). Kusura bakmayın windows mantığı ile biraz tuhaf gibi ancak bu şekilde.

/media diznine mount ettikten sonra içindekileri listeleyelim:

Evet VMware tools yüklemek için oluşturulmuş sanal cd takılmış durumda. Şimdi tmp dizinine geçip bu cd içindeki VMwareTools-9.6.5-2700074.tar.gz dosyasını açacağız.

Bir sürü dosya açılacaktır. Biz vmware-tools-distrib klasörü içine yine cd ile yer değiştiriyoruz ve ./vmware-install.pl komutunu çalıştırarak kurulumu başlatıyoruz.

-d parametresi bizi rahatsız etme hep varsayılan değerlerle kur demek.

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

BG3: VMWare ile Sanal Makine Yaratmak

Kişisel Bilgisayara Gerçek Bir Hadoop Big Data Clusterı Kurmak yazı dizimizin üçüncüsüne devam ediyoruz. İlk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir