Anasayfa / Genel bir bakış / Uygulamalı İstatistik – Verilerin Gruplandırılması

Uygulamalı İstatistik – Verilerin Gruplandırılması

Giriş

Herkese merhaba,

Bir önceki yazıda verilerin sınıflandırması ile ilgili bilgiler vermiş, sizleri nasıl yapıldığı konusunda YouTube kanalımızda devam eden eğitim videolarına yönlendirmiştik. Bu yazıda ise verilerin gruplandırması konusunda temel bilgileri kaleme alıp, videolar ile detaylandıracağız.

Verilerin Gruplandırılması

Verilerin gruplandırılması işlemi gruplandırarak sınıflandırma işlemi ile yapılır. Öncelikle veriler gruplara ayrılır, sonrasında ise bir önceki uygulamada öğrendiğimiz sınıflandırma işlemleri yapılır. Burada gruplandırma işleminin yapılmasının temel sebebi, sınıflandırma işleminin yetmediği ve veri dağılımının genellikle tek tepeli olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Daha detayına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. 🙂

Uygulama

Tanımlayıcı istatistik konularının içinde olan verilerin gruplandırılması konusu da aynı seri üzerinde çözülmektedir.

Verilerin gruplandırılması işlemi niceliksel veriler üzerinde gerçekleşir. Niceliksel verileri gruplandırmak için temelde üç değere ihtiyacımız vardır:

  • Değişim Aralığı: Değişim aralığı seriye ait maksimum ve minimum değerleri arasındaki farka verilen değerdir.
  • Grup Sayısı: Eldeki serinin kaç gruba ayrılacağının belirlendiği değerdir.
  • Grup Aralığı: Her bir grubun arasındaki farka verilen değerdir.
Bu değerler bulunduktan sonraki işlemler sınıflandırma işlemleri ile bire bir aynı yapılmaktadır. Buna göre verilerin gruplandırılması aşağıdaki adımlar ile gerçekleşir.
  1. Değişim aralığı, grup sayısı, grup aralığı değerlerinin bulunması,
  2. Grup tablosunun oluşturulması,
  3. Her bir grup arası değerlerin çetelesinin tutulması,
  4. Grup aralıklarının görülme ihtimallerinin bulunması,
  5. Görülme ihtimallerinin kümülatif şekilde toplanması
Uygulama detayına aşağıdaki eğitim videosundan ulaşabilirsiniz.

Sonuç ve Yorum

Verilerin gruplandırılmasında verilerin sınıflandırılmasına göre sonuç ve yorum farklılığı mevcut ancak sandığınız kadar zor değil. Videoda net bir şekilde sonuç ve yorum anlatılmıştır.

Özet ve Sonuç

Verilerin gruplandırılması işlemi sınıflandırmanın bir türevi olmakla birlikte sınıflandırmanın yetmediği durumlarda işe yarayan bir yöntemdir. Niceliksel veri türlerinde kullanılan bu yöntem ile bir seriyi tek tepeli dağılıma da dönüştürebilirsiniz. Bu yazıda sizlere verilerin sınıflandırmasının ne olduğundan bahsetmiş olup eğitim videoları ile uygulamayı adım adım gerçekleştirmiş ve yorumlamış oldum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. 🙂

Hakkında Cemal CİCİ

Endüstri mühendisi ve yiyecek-içecek hizmetleri sektörüne ait dijital dönüşüm araştırmacısı. Rakamlar ile uğraşmayı, kod yazmayı ve bildiklerini paylaşmayı sever. Hayatını idame ettirmek için her ne kadar "lokantacılık" yapsa da bu sektörün trendini yazılım ile çakıştıracak fikirlerin peşinden koşacak gücünün olduğu aşikar!

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Uygulamalı İstatistik – Merkezi Eğilim Ölçüleri

Giriş Herkese merhaba, bir önceki yazıda verileri gruplandırmıştık. Bu yazıda ise sizlere tanımlayıcı istatistiklerde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir