Anasayfa / Yazarlar

Yazarlar

Siber Güvenlik Danışmanı

Veri Bilimi Araştırmacısı

Yapay Zeka Bilim İnsanı

Emre YAZICI, 1984 doğumlu. Essex Universitesi mezunu; Yapay Zeka Bilimadamı. 10 yıldır sektörün içinde. Daha önce çeşitli yazılım firmalarında ve Dubai Internet City’de, Ekin Teknolojide çalıştı, şimdi KuveytTürk’te Data Scientist olarak Analitik biriminde projeler geliştiriyor. Yapay Zeka ve Yapay Zeka ile yazılım geliştirme üzerine dersler veriyor. Uzmanlık alanları içinde: Görüntü İşleme, Doğal Dil İşleme, Veri Analitiği, Makine Öğrenimi, Yapay Zeka; bulunuyor. Makine çevirmesi, Yüz tanıma, CRM analitiği, Akıllı soru cevaplandırma, Churn/Cross Sell/Segmentasyon gibi projelerde yer aldı. Programlama üzerine yazdığı bir kitabı bulunuyor.

Büyük Veri Yöneticisi

2014’ten beri hem akademik hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.’de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

Data Sapiens

Sosyal bir veri bilimci olan Mustafa Vahit Keskin, veriyi siyah kod ekranlarından aksiyoner iş fikirlerine dönüştürme süreçlerinde görev alan bir sektör profesyonelidir. Büyük veri, makine öğrenmesi ve istatistik kullanarak veri odaklı ürünler geliştirmekte ve şirketlerin iş problemlerini çözmektedir.
Türkiye’de veri bilimi, büyük veri ve yapay zeka ekosistemini ücretsiz paneller, seminerler, eğitimler ve ödüllü veri bilimi yarışmaları ile besleyen bir sektör gönüllüsüdür. Bu alanda Türkiye’de önemli bir yer tutan İstatistiksel Düşünce Topluluğu kurucularından olan Mustafa Vahit Keskin lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İstatistik, yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik (Makine Öğrenmesi) bölümlerinde tamamlamıştır.  Şu an doktora eğitimine devam etmektedir.
Yaklaşık 5 yıldır çeşitli sektörlerde veri odaklı ürünler geliştirmiş; büyük veri, makine öğrenmesi ve istatistiğin birlikte konumlanmasını pekiştirmiştir. Çeşitli lise ve üniversitelerde seminerlere ve konferanslara konuşmacı olarak katılan Vahit “Data Sapiens” olarak sizleri veri analitiği dünyasına davet ediyor.

İstatistik Guruliçesi

Nilden TUTALAR, 1984 doğumlu. Gazi Üniversitesi lisans ve yüksek lisans İstatistik  mezunu; veriden anlamlı bilgi çıkarma uzmanı. 12 yıldır sektörün içinde. Daha önce çeşitli hizmet ve üretim firmalarında ve akademik projelerde veri analisti olarak çalıştı. Şimdi proje bazlı Big Cat Research ve SWOT Danışmanlık’ta Analitik biriminde projeler geliştiriyor. Uzmanlık alanları içinde: Veri Analitiği, Makine Öğrenimi, İstatstik,  Karar Teorisi, Yöneylem Araştırması bulunuyor. Satışları arttırma, Tüketici Analizi, Üniversitelerde Öğrenci Başarısızlık Tahmini, Etkin Eğitim Yöntemleri gibi projelerde yer aldı.