“Big Data Öğrenmek Herkesin Hakkı” Yazı Dizisi Başlamıştır

Big data bildiğimiz gibi son zamanlarda üzerinde çok konuşulan bir kavram. Yapılan araştırmalar ve sektörel gelişmeler big data kullanımının artan bir trendle devam edeceğini gösteriyor. Artık big data ile ilgili bilgi ve yeteneklerimizi; big data nedir? iyi bir şey midir? çalışma mantığı nedir? vb. ötesine taşımalıyız. Yani elimizi hamura sokmalıyız, pardon kodlara dokunmalıyız. Ben bu yazı dizisinde sizlerle kendi dizüstü bilgisayarıma kurduğum çok sunuculu Hadoop cluster ile ilgili aldığım notları paylaşacağım. Her şey yolunda giderse 6 sunuculu Hadoop Big Data Cluster kurmuş olacağız. Bunu yapmak niye bu kadar önemli?

  1. Öncelikle gerçek bir big data deneyimi yaşayacaksınız.
  2. Bu ortamı kurduğunuzda ortam üzerinde rahat rahat çalışabileceksiniz.
  3. Hiç kimseye bağımlı olmadan, hatta internet bağlantınız bile olmadan big data laboratuvarınız hep yanınızda olacak.
  4. Ne zaman müsait olursanız açıp çalışabileceksiniz. Şayet bu bir dizüstü bilgisayar ise her türlü fırsatı değerlendirebilirsiniz.
  5. Eğitici, eğitim ortamı ve zamanla ilgili kısıtlamalarınızı kaldırmış olacaksınız.
  6. Kendi bilgisayarınıza yaptığınız yatırım dışında (ki onu da kendi mülkünüze yapıyorsunuz) hiçbir masrafınız olmayacak. Burada öğreneceklerinizin çok az bir kısmı için gereken eğitim, piyasada bin dolarlarla ifade ediliyor. Bence bu yatırımı güçlü bir bilgisayara yapmak daha akıllıca.

Dünya açık kaynak dünyası, ihtiyacınız olan her şey bir yerlerde var, size gidip onu bulup, öğrenmek ve kullanmak düşüyor. Tek ihtiyacınız bilgisayar, internet bağlantısı ve bir fincan kahve 🙂
Serinin devamını ilk yazıdan takip edebilirsiniz…

Yazar Hakkında
Toplam 26 yazı
Veri Bilimi Okulu
Veri Bilimi Okulu
2017 yılından beri faaliyet gösteren VBO; büyük veri, veri bilimi, makine öğrenmesi, derin öğrenme, istatistik gibi disiplinleri içerisinde barındıran uygulamalı yazılar ile siz değerli okuyucular ile buluşmaya devam ediyor.2020 yılından beri ise uygulamalı blog yazıları ile beraber çeşitli bootcamp faaliyetleri oluşturmaya ve birçoğu ücretsiz olan eğitimleri ile veri bilimi alanında kariyer yapmak isteyen insanlarla buluşmaya devam ediyor.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara