Süreç Madenciliği Uygulamalarının İşinizi Geliştirmenizi Sağlayabileceği 5 Özelliği

  1. Zamandan tasarruf ve işin çıktılarına odaklanabilmek

Soru: Süreçlerinizin analizi için 10 tane yeni eleman işe alır mıydınız?

Cevap: Hayır. Bunu herkes yapabilir. Altyapı yerinde olduğunda, içerik deposunu etkinleştirebilir ve bağlayıcıları ve uygulamaları indirebilir ve uygulayabilirsiniz. İşte etkin rol alan kullanıcılar ve süreçlerin asıl sahipleri bu uygulamalarla ve araçlarla verileri hakkında gerçek zamanlı bir fikir elde edebilirler. Bu yol ile süreçlerine odaklanabilir ve zaman-değer ölçütlerinden tasarruf edebilirler.

2. Hangi süreçlerin gelişmediğini keşfetmek

Bir çok şirketin iş geliştirme konusunda ortak soruları var. Mevcut süreçlerim rekabet ile başa çıkmamı sağlayabilir mi ? Şuan doğru süreçlere mi odaklanıyorum yoksa daha iyi fırsatları mı kaçırıyorum? Teslimat güvenilirliğimi artırabilir, satış günlerini düşürebilir miyim, yoksa depodaki toplama sürecini optimize edebilir miyim? Readsoft veya OpenText satıcı fatura yönetimi gibi ek sistemlerin Onay iş akışlarına ne dersiniz? Süreç madenciliği araçları ile bu süreçlerin analizini önceden yapabilirsiniz. Size bu konuda avantaj sağlamaktadır. Önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum “Süreç Keşfi” konusunda bunların yapımı hakkında teknik bir yazı yazmıştım.

3. Verimsizliğin Köküne İnmek

Süreçlerden verim alabilmek için zaman neden bu kadar uzun oluyor? Neden envanter maliyetleri artıyor ve teslimat tarihlerini etkiliyor? Genellikle istenmeyen koşullar sebebi ile gecikmeler ve kayıplar yaşanıyor? Bu soruları sormak bir başlangıç, bununla birlikte daha bir çok soru sorulmalıdır. Şöyle ki:

  • Şirketinizin hangi bölümlere sahip olduğu ve müşteri kitlesinin kim olduğunu ve ne sıklıkta olduklarını biliyor muyuz?
  • Çalışanlarınızın karşılaştılığı red oranlarının sıklıkları ne?
  • Süreçlerin hangi aşamalarında bu reddetmelerle karşılaşılıyor?
  • Siparişi reddetmeden önce manuel çalışma nedeniyle ne kadar zaman harcanır?

gibi sektörden sektöre değişen sorular sorulmalıdır. Bunlar sadece bir örnektir. Süreç madenciliği ile bu soruların analizini yapabilir ve çözümler üretebilirsiniz.

4. Akranlarınızdan Öğrenin 🙂

Pratikte gerçek iş değerini ve sonuçlarını yönlendiren kanıtlanmış önlemler nelerdir?  Süreç madenciliği içeriklerini bir yemek kitabına benzetebiliriz. Merak ettiğiniz tarifi açıp süreç madenciliği araçlarının içerik kısmından ulaşabilir ve bunların uygulamasını IT sistemlerinden aldığınız yapmak istediğiniz iş için uygun girdileri alıp yararlı çıktılara dönüştürebilirsiniz. Akranlarınızdan öğrenme kısmı ise süreç madenciliği ile süreçlerini geliştirmiş diğer şirketlerin gelişimlerine ve gelişme yöntemlerini inceleyebilirsiniz aslında buna ” Benchmarking ” denmektedir.

5. Süreçlerinizi, süreç madenciliği ile daha akıllı hale getirin

  • Öngörü analizi uygulamaları size işinizi geliştirmede takviye oluşturur.
  • Şirketlere özel olarak uygunluk modelleri hazırlanabilir ve geliştirilebilir
  • Daha geniş bir süreç çeşitliliğini kapsayacak şekilde genişletilebilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Kaynak:

https://tweakyourbiz.com/management/2016/03/02/fresh-outlook-business-improvement

https://www.celonis.com/blog/5-ways-process-mining-apps-can-improve-your-business/

Yazar Hakkında
Toplam 26 yazı
Veri Bilimi Okulu
Veri Bilimi Okulu
2017 yılından beri faaliyet gösteren VBO; büyük veri, veri bilimi, makine öğrenmesi, derin öğrenme, istatistik gibi disiplinleri içerisinde barındıran uygulamalı yazılar ile siz değerli okuyucular ile buluşmaya devam ediyor.2020 yılından beri ise uygulamalı blog yazıları ile beraber çeşitli bootcamp faaliyetleri oluşturmaya ve birçoğu ücretsiz olan eğitimleri ile veri bilimi alanında kariyer yapmak isteyen insanlarla buluşmaya devam ediyor.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara