Veri Bilimi Yarışmasını Nasıl Kazandım IV (son bölüm)

KRAL TAHTINDAN İNİYOR…

Yarışma sonuçlarının açıklanmasına son bir gün kalmıştı. O akşam babam elinde bir kitapla yanıma geldi. Ailem yarışmaya katıldığımı bilmiyordu. Kitabı çok beğenmiş, ısrarla bana da okumam gerektiğini söylüyordu.

Kitabın adı “BAZEN OLMAZ” 

Bir işaret miydi bu? Troll desem, yarışmaya katıldığımı bilmiyor. Bugüne kadar ne engelleri aştım, son gün olduğu için duygularımın sallandığını düşünüp içimdeki kaostan kısa sürede çıktım.

Bu sene kolokyum Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeydi. Son gün Veri Bilimi ve İstatistik Paneline girdik. Konuşmacıların sunumları bitmiyordu… Saat dört olmamak için direniyordu. An’da kalmak için kendimi zorluyordum. Birçok arkadaşımla gelmiştim ve hiçbiri durumu bilmiyordu. Biraz hava almak için dışarı çıktım. O sırada Vahit ve arkadaşlarının ayaküstü sohbetlerine dahil oldum. Gerçekten öğrenmek isteyip istemediğimi tartmadan konuyu dereceye girenlere getirmeye çalışıyordum. Başaramadım tabi 😀 Artık ne kadar direttiysem Vahit; “sonuçlar bana geldi ama hatırlamıyorum sen sondan birinciydin galiba” dedi ve bu çok inandırıcıydı en azından bulunduğum psikolojideki bir insan için. Yarım saat kalmıştı. Öğrendiğimi zannetmeme rağmen hala nasıl ümidim vardı kendimle çelişiyordum. Fazla inandığımdan mı yoksa gerçeklerin sesi miydi ayırt edemedim. Sistem kendini duruma alıştırmıştı, kısa sürede kabullendim çünkü mesele o süreçte öğrendiklerimdi.

Kendime bir dahaki sene için motivasyon depoluyordum. O sırada dereceler açıklanıyor. Üçüncüler… İkinciler… ve Birinci..! Benim adım söylenince yarışmaya katıldığımdan haberi olmayan arkadaşlarımla aynı şoku yaşadım.

Bana bir düşünce, bir hayal kadar uzakta olan hedefim şimdi elimdeydi. Ödül olarak sosyal mecralardan sürekli adını veri bilimi, büyük veri ve yapay zeka kelimeleriyle gördüğüm sahibinden.com’ da Veri Bilimci stajyeri olmaya hak kazanmıştım.

Stajımın ilk gününden Vahit’in masasına çöktüm, kralı tahtından indirdim 😀

(Stajyerlere yer yoktu masasını verdi:P)

Saygılar Data Sapiens… 😀

sahibinden.com da aldığımız bir çok eğitimin birisinden bir kare

Robotlarımızı yarıştırdık…

Çok güçlü bir ekip olduk

Öğrenirken eğlendik…

Yazar Hakkında
Toplam 10 yazı
Tuğbanur GÜVELİ
Tuğbanur GÜVELİ
Yorumlar (2 yorum)
erdem
erdem Yanıtla
- 16:10

Merhaba tuğbanur hanım;
4 lü serinizi heyecanla ve büyük bir istekle okudum.Sizin adınıza çok sevindim.
Anlatımlarınız da neyi niçin yaptığınızı ve karar aşamalarını anlattığınız için daha güzel olmuş.
Bu serinin bu konuda çalışan kişilere örnek ve ders olması noktasında keşke uygulama ve kodlarını da seri içinde paylaşsaydınız (herhengi bir kısıt,özel durum yok ise) .
Veri bilimi noktasında bu konu ile ilgilenenler genelde bir çok şeyi bilmesine ve öğrenmesine rağmen gerçek bir problem geldiğinde çözüm, yol haritası ve neyi nasıl uygulayacakları ve nasıl karar verecekleri noktasında bir karmaşa yaşamaktayız.

Veri bilimi noktasında staj döneminde öğrendiğiniz durumları ve bu serinin kodlarını yazı içinde paylaşmanız dileği ile ..
Ellerinize sağlık

  Tuğbanur GÜVELİ
  Tuğbanur GÜVELİ Yanıtla
  - 13:02

  Merhaba Erdem Bey,

  Çok teşekkür ederim ilginize sevindim.

  Yarışma kuralları açısından veriyi ve kodları paylaşmamız etik değil. Yazılarda baştan uca projeyi nasıl yürüttüğümü yarı teknik yarı hikayeleştirerek anlatamaya çalıştım; burada kullandığımız methodlar belli olduğundan kodlara belli bir seviyede erişmek mümkün.

  Size katılıyorum; heyecanlı ve öğrenmeye meraklı kişilerin en çok odaklandığı kısımdır, gerçek problemlerle nasıl savaşılacağı:)

  İlerleyen yazılarımda bir projeyi elimize aldığımızda veri bilimi yol haritasının nasıl işleyeceğini ve gerektiğinde bu yol haritasının nasıl güncelleneceğinden bahsedeceğim, kodlarıyla birlikte 😉
  Hatta bunu belli bir zamandan sonra videolu eğitime de dönüştürebiliriz; takipte kalın 😛

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara