Anasayfa / Hadoop Cluster Kurulumu / BG14: Ambari ile Cluster Kurulumu

BG14: Ambari ile Cluster Kurulumu

Şimdiye kadar Ambari Server kurduk. Artık Ambari ile Hadoop cluster kurabiliriz. Çalışmıyorsa Ambari Server’ı çalıştıralım. node3 sunucusundan ambari-server start komutuyla çalıştıralım. Daha sonra tarayıcıdan http://node3.datalonga.com:8080 adresine gidelim ve Ambari’de admin/admin ile oturumu açalım. Launch Istall Wizard butonuna basalım ve cluster kurmaya başlayalım.

1. Cluster’a İsim Verme

İlk adımda cluster’a isim veriyoruz. Ben keraban verdim.

2. Versiyon Seçme ve Lokal repository adreslerini girme

Versiyon olarak varsayılan 2.6. seçiyorum. Use Local Repository seçiyoruz. Biz işletim sistemi olarak CentOS7 yani redhat7 kullandığımız için diğer bütün işletim sistemlerini kaldırıyoruz. Base URL adreslerine, Lokal Repository yazımızda elde ettiğimiz adresleri giriyoruz.

Ya da cat/etc/yum.repos.d/hdp.repo dosyasından da öğrenebiliriz. Seçeceğimiz sunucu redhat7’dir. Diğerlerini kaldırıyoruz.

Yukarıdan öğrendiğimiz baseurl adreslerini aşağıda yerlerine girelim.

 

3. Install Options

Burada bizden iki şey istiyor. İlki cluster kurulacak hostların isimleri. İkincisi ise daha önce public ve private olarak oluşturduğumuz anahtarlardan private olanı yani sadece node3 sunucusunda .ssh/id_rsa dosyasında saklı olanı. Anahtarı öğrenelim kopyalayıp yapıştıralım.

Register and Confirme butonuna tıkladığımızda Tüm hostların isimlerinin yazılı oarak göründüğü bir modal çıkıyor. OK butonuna basıyoruz.

 

4. Confirm Hosts

5. Choose Services

Bir sonraki adımda servisleri seçmemizi ister. Biz şimdi hepsini seçmeyelim. Başlangıç için sadece HDFS ve Zookeper seçsek yaterli olacaktır. Ambari Metrics’i seçmeniz için sizi zorlayacaktır. Smart Sense’i zaten zoraki seçtiriyor. Önemli değil kurulum bitince istediğiniz servisi tekrar silebilirsiniz veya ekleyebilirsiniz.

6. Assign Masters

Burada master ve slave sunucuları belirtip servislerin onlara dağılımını yapmamız gerekiyor. Daha önce cluster planımızı yaptığımız için o plana uygun olarak seçimlerimizi yapıyoruz.

7. Assign Slaves and Clients

Olduğu gibi bırakıyorum.

8. Customize Your Services

Kırmızı ile yanan tablara tıklayın. Önce Grafana Admin için password isteyecektir, giriniz(grafana). Ardından Smart sense admin kullanıcısı için isteyecektir, giriniz(admin). Aşağıdaki yazı görününce devam edin.

9. Review

Burada seçimlerimizin doğruluğunu inceleriz. Sorun yoksa Deploy’a tıklıyoruz.

10. Install, Start and Test

Deploy ile birlikte kurulum, başlatma ve test etme geliyor. Servislerle ilgili yapacağımız tüm operasyonlarda Ambari bu süreci işletir.

 

İlerleme barları yeşil veya portakal ise kurulum başarılı olmuştur. Portakallar için duruma göre ufak tefek sorun ve hatalar cluster kurulduktan sonra halledilir. Ancak kırmızılar ciddi sıkıntı. Kırmızı ile ilerleyemeyiz 🙂

Kurulum bitip Ambari Ana ekranına döndüğümüzde üç aşağı beş yukarı göreceğimiz şey aşağıdadır.

 

Hayırlı uğurlu olsun. Artık bizim de gerçek bir Hadoop clusterımız var.  Aşağıya bir kaç farklı arayüz ekliyorum.

Hosts

HDFS


Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

BG2: Cluster Ağ ve IP Planlaması

1. VMware Sanal Ağ Ayarları Editörü (Virtual Network Editor) Hadoop Big Data Cluster için basit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir