BG3: VMWare ile Sanal Makine Yaratmak

Kişisel Bilgisayara Gerçek Bir Hadoop Big Data Clusterı Kurmak yazı dizimizin üçüncüsüne devam ediyoruz. İlk yazımızda genel bir giriş yapmıştık. İkinci yazımızda ise ağ ve ip planlaması yaptık. Bu yazımızda belirlediğimiz uygulama planına göre devam ediyoruz. Planımıza göre 6 sunuculu bir Hadoop cluster kurmayı hedeflemiştik. İşimizi kolaylaştırmak için VMware ile bir sanal makine oluşturacağız. Bu sanal makineye CentOS7 işletim sistemi yükleyeceğiz. Bu makine şablon makine olacak ve cluster oluşturacak 6 makineyi bu şablon makineden kopyalayarak çoğaltacağız. Bu yöntem bizim işimi kolaylaştıracak ve hızlandıracak.

Hadoop cluster bir çok sunucu üzerine kurulabilmektedir. Ben CenOS7 64-bit kullanacağım. Fazla kaynak harcamamak adına arayüze sahip olmayan minimal kurulum yapacağım.

1. CenOS7 64 bit ISO dosyasını indirme

CentOS7 işletim sistemi iso dosyasını buradan indirebiliriz.

2. VMware ile Sanal Bir Makine Yaratma

Yukarıda vmware arayüzü görülmektedir. Burada;

  • File -> New Virtual Machine
  • Next
  • Installer disc image file (iso) radio butonunu seç
  • Browse’a tıklayarak daha önce indirdiğimiz CentOS-7-x86_64-Minimal-1708.iso iso dosyasını seçelim.
  • Makinemize isim verelim ben BASECENTOS7MIN olarak isimlendirip ana makinemizde hangi dizinde bu makinemizi saklayacağımızı belirliyoruz. Ben D sürücüsünde sanal makinelerimi topladığım bir Virtual machines klasörü yaratmışrım onun adresini yazıyorum.
  • Disk kapsitesini ben 40 GB seçtim siz elinizdeki harddiskin büyüklüğüne göre daha çok veya az seçebilirsiniz. 20 GB’dan aşağı seçmemenizi öneriyorum.
  • Finish’e tıklayarak sanal makine oluşturmayı bitiriyoruz.

Yazar Hakkında
Toplam 176 yazı
Erkan ŞİRİN
Erkan ŞİRİN
10 yılı aşkın süredir yurtiçi ve yurtdışında sektörde büyük veri mühendisliği, platform yönetimi ve makine öğrenmesi ile ilgili çalışmalar yürütmekte ve aynı zamanda birçok kurum ve şirkete danışmanlık ve eğitimler vermektedir. Çalışma alanları: Data ve MLOps platformları, gerçek zamanlı veri işleme, değişen veriyi yakalama (CDC) ve Lakehouse.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara