Anasayfa / Uygulama Araçları / Hadoop / BG3: VMWare ile Sanal Makine Yaratmak

BG3: VMWare ile Sanal Makine Yaratmak

Kişisel Bilgisayara Gerçek Bir Hadoop Big Data Clusterı Kurmak yazı dizimizin üçüncüsüne devam ediyoruz. İlk yazımızda genel bir giriş yapmıştık. İkinci yazımızda ise ağ ve ip planlaması yaptık. Bu yazımızda belirlediğimiz uygulama planına göre devam ediyoruz. Planımıza göre 6 sunuculu bir Hadoop cluster kurmayı hedeflemiştik. İşimizi kolaylaştırmak için VMware ile bir sanal makine oluşturacağız. Bu sanal makineye CentOS7 işletim sistemi yükleyeceğiz. Bu makine şablon makine olacak ve cluster oluşturacak 6 makineyi bu şablon makineden kopyalayarak çoğaltacağız. Bu yöntem bizim işimi kolaylaştıracak ve hızlandıracak.

Hadoop cluster bir çok sunucu üzerine kurulabilmektedir. Ben CenOS7 64-bit kullanacağım. Fazla kaynak harcamamak adına arayüze sahip olmayan minimal kurulum yapacağım.

1. CenOS7 64 bit ISO dosyasını indirme

CentOS7 işletim sistemi iso dosyasını buradan indirebiliriz.

2. VMware ile Sanal Bir Makine Yaratma

Yukarıda vmware arayüzü görülmektedir. Burada;

  • File -> New Virtual Machine
  • Next
  • Installer disc image file (iso) radio butonunu seç
  • Browse’a tıklayarak daha önce indirdiğimiz CentOS-7-x86_64-Minimal-1708.iso iso dosyasını seçelim.
  • Linux ve CentOS 64-bit seç Next’e bas.
  • Makinemize isim verelim ben BASECENTOS7MIN olarak isimlendirip ana makinemizde hangi dizinde bu makinemizi saklayacağımızı belirliyoruz. Ben D sürücüsünde sanal makinelerimi topladığım bir Virtual machines klasörü yaratmışrım onun adresini yazıyorum.
  • Disk kapsitesini ben 40 GB seçtim siz elinizdeki harddiskin büyüklüğüne göre daha çok veya az seçebilirsiniz. 20 GB’dan aşağı seçmemenizi öneriyorum.
  • Finish’e tıklayarak sanal makine oluşturmayı bitiriyoruz.

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

HDP-Sandbox içinde YARN’a Daha Fazla Kaynak Tahsis Etmek

Merhabalar. Bu yazımızda Hortonworks’ün Hadoop sürümü olan HDP 2.6.4 Sandbox üzerinde YARN’a daha fazla kaynağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir