Anasayfa / Uygulama Araçları / Python / Python Pandas float_format

Python Pandas float_format

Merhaba. Pandas dataframe çıktılarını incelemek için çoğu zaman df.head() metodunu kullanırız. Ancak bazen ondlıklı sayıların gösteriminde noktadan sonra çok fazla rakam olur ve bu çıktının okunup anlaşılmasını güçleştirir. Daha basit ve sade bir çıktı için ondalıklı sayıları formatlayabiliriz. Bu yazımızla bununla ilgili basit bir örnek yapacağız. Basit bir pandas dataframe oluşturalım:

import pandas as pd 
df = pd.DataFrame(     
{     
'Ürün':['Eldiven','Gözlük','Cüzdan','Bere'],      
'Fiyat':[123.4567444, 234.5678444, 345.6789444, 456.78904444]     
} ) 

Yukarıdaki dataframe içinde noktadan sonra 5-6 rakam olduğunu görüyoruz. Şimdi noktadan sonra 2 rakam gösterelim ve sonuna para birimi olarak TL ekleyelim.

pd.options.display.float_format = '{:,.2f} TL'.format

Sonucu görelim:

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Veri Hazırlığının Vazgeçilmezi : Özellik Ölçeklendirme

Merhaba VBO okuyucuları! Bu yazımda sizlere veri hazırlığında çok önemli yeri olan ve Feature Scaling …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir