Anasayfa / Genel bir bakış / R ile Excel Tablosundan Veri Okumak, UTF-8 kodlamak

R ile Excel Tablosundan Veri Okumak, UTF-8 kodlamak

Bu yazımızda bir çok insanın sık kullandığı Excel tablosundan R çalışma ortamına veri almayı birlite uygulayacağız. Yüklemek için kullanılacak örnek dosya buradadır.

Öncelikle xlsx paketini yüklememiz gerekir.

install.packages("xlsx")
‘xlsx’ successfully unpacked and MD5 sums checked

İndirdiğimiz xlsx kütüphanesini çalışma ortamımıza yüklüyoruz. Paket indirmek ile paketi çalışma ortamına çağırmanın farklı şeyler olduğunu unutmayalım.

library(xlsx)

Çalışma dizinimizi ayarlayalım (sizinki farklı olabilir)

setwd("C:\RProjects\GayrimenkulAnaliz")

Çalışma ortamımızda bulunan Expertiz_Oz.xlsx dosyamızı utf-8‘e kodlayarak Expertiz adlı değişkenimize atayalım. xlsx paketinde read.xlsx() fonksiyonunu kullanıyoruz. İlk satırı sütun ismi vermek istiyorsak header=T diyoruz. varsayılan T olduğu için bu parametreyi girmesek da başlıklar sütun ismi olur.

Expertiz <- read.xlsx("Expertiz_Oz.xlsx",1, header = T, encoding="UTF-8")

Expertiz verimizi görelim

View(Expertiz)

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Makine Öğrenmesine Çok Değişkenli İstatistiksel Yaklaşımlar: Uyum Analizi

Uyum analizi, kategorik verilerin yorumlanmasını kolaylaştıran ve veri analizine grafiksel yaklaşım sunan çok değişkenli bir analiz yöntemidir.

2 yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim elinize sağlık. Bu utf-8 olayı beni garip karakterlerden kurtardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir