Anasayfa / Büyük Veri / Sık Kullanılan Hadoop HDFS Komutları

Sık Kullanılan Hadoop HDFS Komutları

Giriş

Merhabalar bu yazımızda en sık kullanılan Hadoop hdfs komutlarına örnekler vereceğiz. Öncelikle belirtmem gerekir ki nasılki linux dünyasının süper kullanıcısı root ise hdfs dünyasının da süper kullanıcısı hdfs kullanıcıdır. Komutlar içinde sık sık hdfs kullanacağız. Bu hdfs’lerin bazısı kullanıcı bazısı da komuttur. Lütfen karıştırmayalım. Erişim yetkisi hatası almamak adına komutların başında bazen sudo -u hdfs kullanacağım. Buunun sebebi yapacağım işi süper kullanıcı hdfs adıyla yapacağım anlamına gelir. Ayrıca linux /home dizini karşılığı hdfs’te /user diznidir. Bu bilgilerden sonra örneklerimize başlayalım.

Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik alanda hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Pandas Dataframe’i MongoDB’ye Yazmak

Merhabalar bu yazımızda Python Pandas Dataframe verisini Python kullanarak MongoDB’ye yazacağız. MongoDB ile etkileşime geçmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir