Anasayfa / Hadoop Cluster Kurulumu / BG13: Ambari Kurulumu

BG13: Ambari Kurulumu

Cluster planında Ambari/Edge Server olarak belirlediğimiz node3 sunucusuna bağlanıyoruz. Kurulumdan kastım; tarayıcıda http://node3.datalonga.com:8080 yazdığımızda karşımıza Ambari arayüzünün çıkmasını sağayacak herşeydir. Bu kurulum 3 aşamada olacak:

  1. Ambari Yükleme
  2. Ambari Kurma
  3. Ambari Çalıştırma

1. Ambari Yükleme (İşin Türkçesi Install Ambari )

O kadar hazırlık yaptık değil mi? Şimdi bir komutla yükleyelim artık. yum -y install ambari-server diyoruz ve arkamıza yaslanıyoruz.

2. Ambari Kurulumu (İşin Tükçesi setup)

Ambari kurulumu aslında hangi database kullanayım, nereye kurayım, şema ne olsun, hangi java versiyonu olsun, javayı sen kurmadıysan ben Oracle java kurarım haaa… gibi bir sürü seçeneği tercih etmeyi gerektiriyor. Ben varsayılan olarak kurmasını isteyeceğim bunun için   -s: sessizce herşeyi varsayılan kur diyorum.

Alternatif olarak sadece ambari-server setup deyip size sorulan sorulara yanıt vererek de devam edebilirsiniz. Yalnızca JAVA_HOME için 170 küsür MB indirmek yerine mevcut javayı kullanmak istayaebilirsiniz. Bunun için size JAVA_HOME sorduğunda 3’ü tercih edip path girebilirsiniz ( /usr/lib/jvm/jre-1.8.0-openjdk) Biz sunucu hazırlarken bu versiyonu kurmuştuk. Burada bin dosyasını path’e dahil etmemek gerekir.

3. Ambari Çalıştırma

Başarılı bir kurulumun ardından Ambari’yi çalıştıralım.

Gördüğümüz gibi sorunsuz çalıştı. Biz yine de “Çalışıyon mu la?” diye bir soralım kendisine.

“Evet çaılıyorum” diye aldık cevabımızı.

Evet şimdi en heyecanlı yanı. Ambari’yi bizzat göreceğiz. Tarayıcıya gidip http://node3.datalonga.com:8080 yazınız ve aşapıdaki ekranı görünüz.

Yuppi!!!!

admin admin standart kullanıcı adı ve parola ile giriş yapalım.

Bu iş gittikçe renklenmeye başladı. Ambari yükleme, kurulum ve çalıştırması işi de bu kadar arkadaşlar. Bir sonraki yazıda Ambari ile cluster kurmaya başlayacağız.

Kapak resmi: https://www.redbubble.com/people/yourgeekside/works/26688627-apache-ambari?p=sticker adresinden alınmıştır.


Hakkında Erkan ŞİRİN

2014'ten beri hem akademik hem de sektörde pratik anlamda büyük veri ve veri bilimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda İmpektra Bilişim A.Ş.'de büyük veri yöneticisi olarak çalışmakta olup aynı zamanda Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri doktora öğrencisidir. Büyük veri ve veri bilimi ile ilgili birçok kurum ve şirkete eğitimler vermekte ve projeler icra etmektedir. Çalışma alanları: büyük veri platformlarının kurulum ve yönetimi, büyük veri üzerinde makine öğrenmesi, olağan dışılık tespiti, sahtecilik tespiti, veri hazırlama sürecidir.

GÖZ ATMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

BG2: Cluster Ağ ve IP Planlaması

1. VMware Sanal Ağ Ayarları Editörü (Virtual Network Editor) Hadoop Big Data Cluster için basit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir